Bariatrik Cerrahi Nedir 

Mide Balonu

İntragastrik Balon Uygulaması

Mide içerisine endoskopi yardımıyla özel bir balon yerleştirilmesidir. İşlem sedasyon altında ve 10-15 dakika içerisinde yapılabilir. Mide içerisine yerleştirilen balon 400-700 cc arasında sıvı ile şişirilir. Bu uygulama VKi (vücut kitle indeksi) 30 ve üzerinde olan hastalarda güvenle uygulanabilir. Uygulama sonrası ilk 1-2 gün karın ağrısı, bulantı ve öğürme hissi gözlenebilir. Bunun nedeni midenin erken dönemde yabancı cisim olarak algıladığı balonu dışarı atmaya çalışmasıdır. Bu dönemde yani ilk 2 gün sıvı ağırlıklı beslenme hastanın şikayetlerini azaltacaktır.

 

  Mide Balonu Ne işe Yarar?

Bu işlemin amaçlı mide içerisindeki hacmin büyük kısmını sürekli dolu tutularak kalıcı tokluk hissinin yaratılması ve yemek yeme sırasında erken doymanın sağlanmasıdır.

 

Mide içi balon uygulaması, gebelikte, reflü şikayeti olanlarda, midesinde gastrit ve ülser olanlarda ve aspirin kullananlarda uygulanmamalıdır.

Mide balon uygulaması 6 ay süreyle uygulanabilir. 6. Ayın sonunda yine bir endoskopik yardımıyla balon çıkarılır. Bu süre içerisinde hastaların 15-20 kilo vermesi mümkündür.

Bu uygulama, sonrasında balonun mide içerisinde patlaması ya da içerisindeki sıvıyı sızdırması gibi problemler nadir de olsa gelişebilir. Bununla birlikte mide balonu uygulaması obezite tedavisinde güvenilir bir yöntem olarak Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi uzmanları tarafından  uygulanmaya devam etmektedir.

Mide Balonu Fiyatları

Bu işlemin fiyatları işlemin yapıldığı sağlık ünitesine ve kullanılan ekipmanın çeşitliliğine göre değişmektedir.

 

Mide Kelepçesi

Gastrik Bant Uygulaması

Bu uygulama yan etki ihtimali en az olan cerrahi tedavi yöntemlerinden biridir.  işlem genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılır. Ortalama 45 dakika süren bir işlemdir. Laparoskopik yöntemle mide ağzına silikon yapıda bir bant konulması ve bu bölgenin sıkıştırılması esasına dayanır.

 Mide Kelepçesi Ne İşe Yarar?

Mide kelepçesi uygulaması ile mide de hem daralma sağlanır hem de yemek miktarı kısıtlanmaya çalışılır. Her yaş grubunda uygulanabilir.

Uygulama sonrası hastanın yeme alışkanlıklarında bir takım değişimler olur. Hasta sık sık ve az miktarlarda beslenir. Erken doyma hissi hemen her zaman korunur.

Mide kelepçesi uygulamasında silikon bant bazen yukarı doğru kayabilir ve yemek borusunda bir tıkanıklığa yol açabilir. Bu durumda müdahale edilerek çıkarılması gerekir. Mide kelepçesi, uygulaması Genel Cerrahi uzmanları tarafından yapılan bir uygulamadır.

Mide Kelepçe Taktırma Fiyatı

İşlemin maliyeti operasyonun yapıldığı sağlık kuruluşu ve hastanın özelliklerine göre değişiklik gösterir.

 

 

Tüp Mide Ameliyatı

Sleeve Gastrektomi

 

Son zamanlarda ülkemizde ve yurtdışında morbid obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılan cerrahi tedavi yöntemidir. Bu yöntem genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılır. İşlemin ciddiyeti nedeniyle kesinlikle yoğun bakım ünitesi bulunan sağlık merkezlerinde yapılmalıdır. Laparoskopi yardımıyla midenin antrum ve korpus bölgelerinden hacmin %50-70’i alınır ve mide bir tüp şekline getirilir. Böylece mide hacmi belirgin olarak azaltılır. Tüp mide ameliyatı ilk olarak mide kelepçesi uygulamasına alternatif bir yöntem olarak geliştirilmiştir.

tüp mide ameliyatı Vücut Kitle Endeksi 40 ve üzerinde olan hastalarda son derece etkin bir tedavi yöntemdir. Bununla birlikte vücut kitle endeksi 30-40 arasında olan hastalarda uygulanması halen tartışmalıdır. Bunun ana nedeni ise; operasyon sonrası erken ve geç dönem bazı sağlık sorunlarının henüz aşılamamış olmasıdır.

 

Tüp mide ameliyatında ameliyat sırasında ve sonrası erken evrede ölüm oranı % 3 civarındadır. En sık ölüm nedeni, midenin alınan kısmından kaçak oluşması ve mide içeriğinin karın içine geçmesi durumudur (peritonit) dir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrası kişinin beslenmesi son derece sınırlıdır. erken dönemde  sıvı ile beslenme yapılır. Sonraki dönemde hasta az miktarlarda ama sık aralıklarla beslenme alışkanlığı geliştirir. Bununla birlikte belli vitamin ve besinlerin emiliminde görevli özelleşmiş dokular kaybedildiği için hasta ömür boyu B12 gibi vitaminleri damardan kan yolu ile temin etmek durumundadır.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Olası Sorunlar

Beslenmenin hemen ardından hastanın yediklerini kusarak çıkarması söz konusu olabilir. Bu durum cerrahi işleme bağlı olarak yemek borusu ile nmidenin birleştiği yerdeki daralmaya bağlı gelişir. Cerrahi deneyim ve pratik arttıkça bu durum zamanla daha az görülmeye başlanmıştır.

Midenin görevini tam yapamaması sonucu besinler yeteri kadar küçük parçalara ayrılamaz ve barsak sistemineolması gerekenden daha büyük parçalar halinde geçer. Bu şekilde besinlerin içeriğindeki karbonhidratlar barsaklar tarafından emilemez ve kendilerine su çekerek şiddetli ishale neden olurlar (Dumping Sendromu).

 

Tüp Mide Ameliyat Fiyatları

Bu işlemin maliyeti işlemin yapıldığı sağlık kuruluşu ve hastanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Morbid Obezite tedavisinde partiyle gastrektomi, gastroduodenal Bypass ya da Ru and Y gibi farklı cerrahi prosedürler de uygulanmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA
WhatsApp chat