Pantolon Giydirme Estetiği

Belt Lipektomi (Torsiyon plasti)

360 Body Lift

 

360 Body lift Ameliyatı Nedir?

Postbariatrik cerrahide en sık yapılan ve gövdedeki sarkmaların 360 derece düzeltilmesini sağlayan bir ameliyattır. Vücudun belden aşağısını pantolon giyer gibi yukarı çeken, belden yukarısını ise kazak giyer gibi aşağı indiren ve aradaki halka şeklindeki parçanın çıkarıldığı bir işlemdir. Bu nedenle türkçede Pantolon Giyme Estetiği olarak anılmaktadır. Belt lipektomi de eğer popoda sarkma yanında doku kaybı var ise arkadan çıkarılacak olan doku yeni popo yapmak için kullanılabilir.

Belt lipektomi, postbariatrik cerrahide vücut şekillendirmenin en önemli ameliyatlarından biridir ancak tek başına tüm sorunları çözmez. Bu ameliyat ile karın duvarındaki sarkmalar belirgin olarak giderilir ancak çoğu düşünülenin aksine sırttaki doku gevşekliğini gideremez. Çünkü sırt ve bel bölgesindeki deri aşağı doğru çok hareketlenmemiz ancak popo bölgesi rahatlıkla yukarı kaldırılabilir. Eksizyonun yapılacağı kesi seviyesi, cildin gevşekliği çok iyi değerlendirilerek planlanmalı, hasta ayakta ilken kesi seviyesi iç çamaşırın içerisinde kalacak şekilde olmalıdır.

 

360 Body lift Öncesi Sonrası

Hastanın ameliyat öncesi kan değerlerinin kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Hemoglobin düzeyi, total protein ve albümin düzeyleri yeterli olmalıdır. Asla sigara içen hastalar ameliyat edilmemeli, metabolik ya da genel durumu etkileyecek hastalıklar varsa önceden değerlendirilmelidir. Hastanın de            gelin beslenebildiği ve istemli olarak kilo alabileceği bilinmelidir. Ameliyattan 1 hafta önce alkol, aspirin, ağrı kesici, bitki çayları ve vitaminler kullanılmamalıdır.

Belt lipektomi ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat süresi ortalama olarak 4-5 saat civarındadır. Eğer popo şekillendirme yapılacaksa ameliyat süresi 1-1.5 saat uzayacaktır. Ameliyata hasta yüz üstü yatarken başlanır ve daha sonra sırt üstü döndürülerek karın bölgesi şekillendirilir. Çoğu vakada zaten yoğun bir deri sarkması olduğundan liposuction yapmaya gerek yoktur. Eğer liposuction yapıldı ise mutlaka deren konularak kanama takibi yapılır. Liposuction yapılmayacaksa deren kullanıulmayabilir. Ameliyat sonrası belirgin bir ağrı olmaz. Hastanın ilk 2 saat içerisinde mobilize olması ilk 8 saatte yürümesi sağlanır.

 

360 Body Lift Ameliyatı Olanlar

Hasta ameliyat sonrası sırt üstü ve yüz üstü yatabilir. 2 gün süreyle hastanede yatış yeterlidir. Hasta taburcu olduğunda destekleyici korse ile taburcu olur ve bu konseyi 4-6 hafta kullanması gereklidir. Taburcu sonrası 1. Haftada hastanın banyo yapmasına izin verilir ve ortalama 2 hafta içerisinde hasta normal yaşama dönebilir. Bununla birlikte geç dönemde dikişlerin açılması ve yara iyileşme problemlerinin çoğunlukla yaşanabileceği ve beklenenden uzun süre pansuman gerekliliği konusunda hasta bilgilendirilmelidir. Yara iyileşmesi tam olduğu takdirde ameliyat sonrası 4-6. Haftada iz tedavisine başlanır.

Postbariatrik hastalarda ameliyat sonrası 3-6 ay içerisinde bir miktar cilt sarkması tekrar meydana gelecektir. Bunun en önemli nedeni bu hastalarda cilt elastikiyetinin neredeyse tamamen yitirilmemiş olmasıdır. Bu problemi gidermenin iki temel noktası vardır ve başarılı bir sonuç almak için mutlaka bu iki noktaya mutlaka uyulmalıdır. İlk olarak ameliyat sonrası 3 aylık dönemde, hastanın en az ameliyatta çıkarılan doku kadar kilo alması sağlanmalıdır. İçeriden doldurma sarkmanın daha az olmasını sağlayacaktır. İkinci nokta ise eğer hastanın göğüslerinde ciddi sarkma varsa ve bu bölgeye bir işlem planlanıyorsa, belt lipektomi ile aynı seansta bu işlem yapılmamalıdır. 2. Seansta üst gövdeye yapılacak işlem sırasında, karında oluşan potluğun giderilmesi de sağlanabilmektedir.

360 Body Lift Ameliyat Fiyatları

Bu ameliyatın ücretleri hastanın fiziksel özelliklerine göre değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
Call Now ButtonHEMEN ARA