Fleur De Lys Ameliyatı

Fransızca’da zambak çiçeği anlamına gelir. Özel bir postbariatrik cerrahi Ameliyatı olup, bu ameliyatta çıkarılan doku parçasının çiçeğe benzemesinden esinlenilmiştir.

Özellikle çok fazla kilo kaybının yaşandığı olgularda deri gevşekliği sadece aşağı-yukarı yönlü değil, yatay düzlemde de gerçekleşir. Böyle durumlarda karın germe, sırt germe ya da belt lipektomi derideki aşağı – yukarı yönlü gevşekliği giderir ancak yatay düzlemdeki fazlalığı gidermez. Bu durumda hastanın düz ama kalın ve özellikle bel kavsi olmayan bir vücut şekli ortaya çıkar.

 

Fleur de Lys Ameliyatı Öncesi Sonrası

Fleur de lys ameliyatı, hem dikey hem yatay düzlemde belirgin cilt sarkmasının olduğu hastalarda vücut şekillendirme için en iyi yöntemdir. Tekniğin en önemli dezavantajı karında yukarıdan aşağı ve aşağıda yata uzanan yani ters t harfi şeklinde belirgin iz bırakmasıdır. Bu izin tamamen geçmesi mümkün olmayıp, iyi bir bakımla ortalama 2 yıl içerisinde belirsizleşecektir. Hastanın ameliyat öncesi bu durum konusunda aydınlatılması son derece önemlidir.

Bu ameliyatta dokunun kan dolaşımı diğer ameliyatlara göre daha fazla etkilenir. Kesi ve dikiş hattı uzunluğu diğer ameliyatlara göre daha fazladır. Bu nedenle ki, doku dolaşımını bozan sigara kullanımı, diyabet gibi durumlarda yapılmamalıdır. Ameliyat öncesi hazırlık dönemi diğer operasyonlarla benzer olup, son 1 hafta kan sulandırıcı ajanlardan uzak durmak önemlidir.

Fleur de lys ameliyatı ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 4 saattir.  Ameliyat sonrası hastanın belirgin ağrısı olmaz. Kanama kontrolü aracıyla genellikle bu ameliyatta deren kullanılır.  İlk 2 saatte hastanın mobilize olması ve ilk 8 saatte yürümesi önemlidir. 2 gün hastane yatışı yeterli olup, sonrasında taburcu olabilir.

Hastanın ameliyat sonrası 4-6 hafta destekleyici korse kullanması önerilir. Ameliyat sonrası 1. Haftada hasta banyo yapabilir. Günlük hayata dönüş süresi ortalama 2 haftadır. Ameliyattan 4-6 hafta sonra spesifik iz tedavisine başlanması önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
Call Now ButtonHEMEN ARA