Kol Germe Ameliyatı

Kol ve uyluktan sarkmaların düzeltilmesi postbariatrik cerrahi sürecinde mümkünse sona bırakılması gereken ameliyatlardır. Gövde şekillendirilmesi tamamlandığında hastanın sabit bir ağırlığa erişmesi sonrası yapılmalıdır. Kol ve uyluk germe de yapılan ameliyatla izlerin saklanamadığı ameliyatlardır ve bu bölgelerin cildi sarkmaya müsait olduğundan kilo değişiminden oldukça hızlı etkilenir.

Kol ve uyluktaki sarkmalar hem yatay hem dikey düzlemde meydana gelir. Bu nedenle izsiz kol ve uyluk germe diye lanse edilen, fazla derinin koltuk altı ya da kasık bölgesine toplama çabası maalesef ki kısa sürede şikayetlerin aynen ortaya çakmasına ve hasta mağduriyetine neden olur. Kol ve uyluk germe ameliyatlarında kesi hattı mutlaka kola ya da uyluğa paralel uzanacak şekilde olmalıdır.

Kol germe ameliyatı ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Çoğu zaman liposuction ile kombine edilir. Ameliyat süresi ortalama 1 saat olup hastanın 1 gün hastanede yatması yeterlidir. Ameliyat sonrası ortalama 2-3 hafta basınç uygulayan kol korseleri giyilmelidir. Sonrasında mutlaka iz tedavisi yapılmalıdır.

Uyluk Germe Ameliyatı

Uyluk germe ameliyatları da ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Liposuction ile çoğu zaman kombine edilir ve ortalamama ameliyat süresi 2 saat civarındadır. Uyluk germe ameliyatlarında kesi hatlarının genital bölgeye yakın olması ve sürtünen bir bölgede bulunması nedeniyle enfeksiyon ve dikiş açılması gibi durumlara karşı uyanık olunmalıdır. Bölgenin tıpkı bir sünnet çocuğu gibi ilk 10 gün kuru tutulması ve mümkün olduğunca bacakları saran giysi girilmemesi önemlidir. Bacaklarda vücut postürü olarak ödem uzun sürer.  Bu nedenle bacak köşelerinin en az 6 hafta girilmemesi gerekir. 4. Hafta itibariyle iz tedavisine başlanabilir.

Hem kol hem uyluk germe ameliyatlarından sonra belli bir süre star meydana gelir ve enfeksiyona yatkınlık artar. Bu nedenle hastaların ameliyat sonrası ilk 6 ay manikür ve pedikül yaptırmamaları, çıplak ayakla toprağa basmamaları önemlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
Call Now ButtonHEMEN ARA