Obezite Nedir?

Obezite çağımızın önemli bir sağlık sorunlarından biridir. Vücuttaki yağ oranınınve vücut ağırlığının kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini bozacak ölçüde artması ‘obezite’ olarak tanımlanır. Normal erkek vücudunun %18-20 si yağ dokudur. Bu oran kadınlarda ise  ortalama %25 civarındadır. O halde vücuttaki yağ oranının erkeklerde %25, kadınlarda %30 un üzerinde olması ‘obezite’ (şişmanlık) olarak değerlendirilir.

 

          Obezitenin Nedenleri

Obezitenin nedenleri irdelendiğinde; kalıtsal özellikler, beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam gibi farklı faktörler sıralanabilir. Kalıtsal olarak metabolizmanın yavaş olması, karbonhidrat ve yağdan zengin besinlerle beslenme ve ofis ortamı gibi sabit alanlarda çalışma, düzenli spor yapmama önemli nedenlerden. Alınan kalori her zaman harcanan kaloriden fazladır.

 

          Obezitenin Zararları

Obez hastalarda, normal insanlara göre kalp ve damar hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı) ve kanserlerin görülme oranı belirgin olarak artmaktadır.  Ayrıca beklenen yaşam süresinin, toplum ortalamasına göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Ülkemizde erkek nüfusun %20-22’si ile kadın nüfusun yaklaşık olarak %40’ı obez olarak değerlendirilmektedir.

 

          Obezite Tanısı

          Obezite Testi

Obezitenin klinik tanısı Vücut Kitle Endeksinin (VKİ) hesaplanması ile konulur. VKİ, vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesi ile elde edilir.

(VKİ=vücut ağırlığı/boy2 (metre)

 

VKİ 19-25 arasında olan kişiler normal olarak değerlendirilir.

 

VKİ 25-30 arasında ise preobez, şişmanlık öncesi durumdur.

 

VKİ 30-35 arasında 1. derece obeziteden bahsedilir.

 

VKİ 35-40 arasında 2. derece obeziteden bahsedilir

 

VKi 40 ve üzerinde ise ‘Morbid Obezite’ adını alır ve morbid obezite ciddi sağlık sorunları ile ölüm riski taşımaktadır.

 

          Obezite Tedavisi

 

  1. Ve 2. derece obezite yaşam tarzının düzeltilmesi, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, spor ve diyet programları ile tedavi edilebilir ve tamamen normal bir yaşam sürülebilir. Düzenli öğünlerle yemek yenilmesi, yemek miktarının ayarlanması, yemek besin içeriğinin protein, karbonhidrat ve yağlar arasında dengeli dağıtılması, hareketli yaşam ya da düzenli spor yapılması çözümün anahtarıdır.

Bununla birlikte; özellikle morbid obezlerde bu yöntemler ile tedavi oranları ne yazık ki %10 ları geçmemektedir.

Günümüzde morbid obezitenin kesin ve kalıcı tedavisi ‘obezite cerrahisi’ ya da ‘bariatrik cerrahi’ denilen girişimlerle sağlanabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
Call Now ButtonHEMEN ARA