Post bariatrik Cerrahi Nedir

Postbariatrik Cerrahi NedirPost bariatrik cerrahi, aşırı kilo vermiş olan hastaların vücudunda meydana gelen sarkmalar ve kontur bozukluklarının düzeltildiği cerrahi bir daldır ve Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilir. postbariatrik cerrahi, bu alanda çalışmış tecrübeli hekimlerce yapılması gereken işlemlerdir. zira hastaların normal fizyolojiye sahip olmamaları bu süreçte birçok zorluğu beraberinde getirir.

 

Post bariatrik cerrahi sonrası hastalar her ne kadar sağlığına kavuşmuş olsa da; süreç, fiziksel bir çok problemi de beraberinde getirir. Çoğu hastada hızlı kilo verme ve yağ dokunun hızla erimesi, vücudun hemen her yerinde ciddi cilt sarkmaları ve şekilsel deformiteler meydana gelir. En sık karın çevresi, kalçalar, bacak içleri ve kol altında, bayanlarda ise özellikle göğüslerde ciddi sarkmalar oluşur.

 

Postbariatrik cerrahide en önemli sorun; hastanın normal bir insan gibi beslenememesi ve bu nedenle malnütrisyon (beslenme bozukluğu) bulguları göstermesidir. Bu temelde, cildin elastikiyeti ileri derece bozulmuştur ayrıca yara iyileşmesi normal hastalara göre oldukça kötüdür. Bu nokta dikkate alınarak ameliyat öncesi bazı tetkikler yapılmalı, ameliyat öncesi ve sonraki dönemde hastaya protein ve eser element takviyeleri verilmelidir. Postbariatrik cerrahiye karar veren hastanın son 6 ayda sabit kiloya sahip olması son derece önemlidir. Diğer bir deyişle eğer hastanın kilo verme süreci devam ediyor ise, sarkmalara ve vücut konturlarını düzeltmeye yönelik bir işlem yapılmaz.

Postbariatrik Cerrahide hastaların bilmesi gereken en önemli nokta, bu deformitelerin tek bir operasyonla düzeltilmesinin imkansız olduğudur, dolayısıyla hasta ve hekimin birlikte karar vererek yönettiği bir süreç olarak algılanmalıdır. Çoğu zaman ilk düzeltme şikayetin en fazla olduğu alandan başlayarak yapılır. takip eden seanslarda vücudun diğer kısımları düzeltlip, şekle sokulur. cerrahi operasyon seanslarının arası hastanın yara iyileşme kapasitesine ve cilt laksisitesine göre belirlenmesi, en iyi sonucun elde edilmesinde aceleci davranılmaması son derece önemlidir.