Post bariatrik Cerrahi Nedir?

Post bariatrik cerrahi, aşırı kilo vermiş olan hastaların vücudunda meydana gelen sarkmalar ve kontur bozukluklarının düzeltildiği, vücut şekillendirme amaçlı işlemlerin yapıldığı cerrahi bir daldır ve Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Postbariatrik cerrahi, bu alanda çalışmış tecrübeli hekimlerce yapılması gereken işlemlerdir. Zira hastaların normal fizyolojiye sahip olmamaları bu süreçte birçok zorluğu beraberinde getirir.

Karın germe, belt lipektomi, fleur de lys, sırt germe, ters karın germe, kol ve uyluk germe ameliyatları postbariatrik cerrahide yapılan işlemlerden bazılarıdır. Ancak önemli olan nokta hemen hemen her zaman bu ameliyatların bir kombinasyonuyla ve planlı bir sürecin sonunda başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu nedenle deneyimli bir cerrah kadar süreci tam olarak anlamış ve yönetebilecek bilinçli hastanın varlığı da önemlidir.

Postbariatrik Cerrahi

Bariatrik cerrahi sonrası hastalarda ciddi miktarda kilo kaybı yaşanabilir. Hasta fazla kilolarından kurtulsa bile bu süreç, fiziksel bir çok problemi de beraberinde getirir.

 

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yaşanan Problemler

1- Çoğu hastada hızlı kilo verme ve yağ dokunun hızla erimesi, vücudun hemen her yerinde ciddi cilt sarkmaları ve şekilsel deformasyonlara neden olur. En sık karın çevresi, kalçalar, bacak içleri ve kol altında, bayanlarda ise özellikle göğüslerde ciddi sarkmalar oluşur.

2- Bu hastalarda ideal vücut kilosuna ulaşılmış olsa bile sürekli devam eden kilo alma korkusu, karbonhidrat ve yağın neredeyse hiç olmadığı tek yönlü bir beslenme alışkanlığı hayatın sabit bir kuralı gibi devam eder. Bu durum kronik bir beslenme bozukluğuna yol açar.

3- Bu hastalarda erken dönemde depresyona meyil, geç dönemde duyusal küntlük görülen bir durumdur.

4- Cilt elastikiyetinin bozukluğu son derece önemlidir. Tipik olarak Bariatrik cerrahi geçirmiş hastaların cildi son derece kuru, kendini toplama (kontraksiyon) yeteneğindeki olmayan ve sürekli gevşeme ve salmaya eğilimli bir cilt yapısı vardır.

5- Kronik dengesiz beslenme ya da yeterli beslenememeye bağlı olarak bu hastalarda yara iyileşme potansiyeli son derece düşüktür.

 

Post bariatrik Cerrahi Kimlere Ne Zaman Yapılır?

 

  • Bariatrik cerrahiden sonra en az 12-18 ay geçmiş olan
  • Son 3 aldır kilo vermesi durmuş ve sabit kiloda kalabilen
  • Şeker Hastalığı, kalp hastalığı, solunum yetmezliği gibi genel durumu bozacak hastalığı bulunmayan
  • Sigara içmeyen
  • Dengeli beslenen ve gerektiğinde kilo almaya direnç göstermeyecek hastalara uygulanır.

 

Postbariatrik Cerrahi’de Önemli Noktalar

 

Vücudunda belirgin deformasyonu olan hastanın bir vücut şekillendirme sürecine girmeden önce doktoruyla tekrar tekrar yapacağı görüşmeler, süreci tam olarak anlaması ve süreci mutlak suretle tamamlama gerekliliği açısından önemlidir. hakim ve hastanın birlikte yapacağı planlama son derece önemlidir.

Postbariatrik hastaların cilt elastikiyetinin son derece bozuk olması, germe (Lifting) yapılan her alanda tekrar belli bir miktar gevşemeye neden olacaktır. Bu nedenle planlama yapılırken, 1. 2. Ve ya 3. Seans ameliyatlar, bir önceki seansta işlem uygulanan alanın tekrar potluğunu alabilecek ya da revizyonlara imkan sağlayacak şekilde yapılır. Örneğin böyle bir hastada karın ve bel çevresi yapılacak bir ameliyat, göğüs ile aynı seansta planlanmaz. İhtiyaca göre uygun teknikle gövde germe işlemi yapılır, ikinci seansta göğüsler yapılırken eğer beklenen gevşeklik oluşmuş ise ters yönde germe işlemi tekrarlanır. Bu nedenle aynı cerrahi seansta birbiriyle anatomik komşuluğu olmayan gövde ve kollar ya da göğüsler ve bacaklar gibi alanların birlikte şekillendirilmesi daha uygundur.

Bu hastalarda diğer önemli sorun yara iyileşme potansiyelinin son derece düşük olmasıdır. Bu nedenle özellikle beklenen yara iyileşme süresinin sonrasında bile dikişlerin açılması gibi problemler sık görülür. Bu açılmalar çoğu zaman lokal yerleşimli olup, tekrar dikerek kapatmak yerine vücudun kendi iyileşme potansiyeli ile yarayı kapatmasını beklemek daha mantıklı ancak meşakkatli bir süreçtir. Bu sürecin tamamlanması açısından seanslar arası en az 3 ay boşluk olmalıdır.

Özellikle ilk seans ameliyatın hemen sonrasında hastanın dengeli ve bir miktar kilo alabilecek şekilde beslenebilmesi hem yara iyileşmesi hem de vücut şeklinin daha düzgün olması açısından son derece önemlidir.

Cerrahi kombinasyonlar belirlenirken bazı temel kurallara uymak gerekir.

1- Yapılacak germe işlemi gövdeden başlar.

2- Karın ile kollar, göğüs ile bacaklar en uygun en uygun kombinasyonlardır

3- gövde germe işlemi mutlaka vücudu çepeçevre saracak şekilde (sirküler) yapılır. Yapılacak kesilerin seviyesi sarkmanın en fazla olduğu bölgeye göre belirlenir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
Call Now ButtonHEMEN ARA