Postbaiatrik Cerrahi’de Yüz estetiği

 

Bariatrik ameliyatlardan sonra en fazla etkilenen bölgelerden biri yüzdür. Yüzde ileri derece doku kaybı, cilt kalitesindeki bozulma ve cilt sarkması en belirgin problemi oluşturur. Her hastanın özelinde sorun saptanarak, tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Cilt kalitesindeki azalma ve kuruluk, Mezoterapi uygulaması ve sonrasında devam ürünleri ile düzeltilmeye çalışılır. Peptit ve manitalar içerikli mezoterapi kişilerinin düzenli uygulanması, yüzeyel radyofrekans uygulamaları bu amaçla kullanılabilir.

Ciddi sarkmaların olmadığı ancak bölüğü kaybı nedeniyle zayıf yüz ifadesi oluşan hastalarda, malar, gözaltı, nazolabial ve dudak dolguları ile yüz şekli yeniden oluşturulabilir. Bu amaçla hyaluronik asit ve kalsiyum hidroksit apatit dolgular idealdir. Dolgu uygulamaları hemen her zaman muayenehane şartlarında rahatlıkla yapılabilir. Kullanılan malzemenin özelliğine göre belli aralıklarla tekrarlanması gereklidir.

Daha uzun etkili sonuçlar için yüze yapılacak yağ enjeksiyonları ve yüz şeklinin kazanılmasını sağlarken diğer taraftan cilt kalitesini çok belirgin olarak arttırır. Çünkü yağ doku içerisinde ciddi miktarda büyüme faktörü ve kök hücre bıulunur. Muayenehane şartlarında yapılabilse de sterilizasyon açısından ameliyathane tercih edilmelidir. Yağ enjeksiyon işlemi ortalama 30-40 dk sürmektedir. İşlem sonrası ilk 3 hafta ödem ve şişlikler olmakla birlikte orta ve geç dönemde hasta memnuniyeti son derece üst düzeydedir.

Postbariatrik hastalarda eğer cilt sarkması var ise maalesef ki önerilen tek tedavi yöntemi cerrahi yüz ve boyun germe ameliyatıdır. Bu hastalarda yeterli cilt altı doku olmadığı için ip askı ya da Hİ-FU gibi ameliyatsız yöntemler çok etkili olmayacaktır.

Yüz ve Boyun germe ameliyatları ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Ortalama ameliyat süresi yapılacak ek işlemlere bağlı olarak 4-6 saat civarındadır. Germe işlemi sırasında bölüm kayıplarının yerine konması için yağ enjeksiyonları da yapılır ve bu kombinasyona yine çoğu zaman göz kapaklarının düzeltilmesi de eklenir. Hastanın 2 gün süreyle hastanede kalması ve 3 hafta süreyle yüz Maskesi kullanması önerilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
Call Now ButtonHEMEN ARA