Meme Estetiği

Mammoplasti

Postbariatrik cerrahinin önemli ameliyatlarından biridir. Genellikle ilk seansta gövdeye yönelik olarak yapılan belt lipektomi ya da fleur de lys sonrası göğüslerdeki sarkma ve deformasyonun düzeltilmesi için yapılır.

 

Postbariatrik Hastalarda Meme Estetiği

Yaklaşım, Tedavi Prensipleri

Kadın hastalarda bu ameliyatın içeriği genellikle silikon implant ile desteklenen meme dikleştiyse ameliyatıdır. Bu ameliyatta göğüslere hacim ve dirlik kazandırılırken eğer var ise ters germe yöntemiyle karın cildindeki potluk da düzeltilebilir.

Erkek hastalarda durum biraz daha farklıdır. Sorun basit bir liposuction ile giderilebilecek bir yağ birikimi olabilir. Ancak içi tamamen boşalmış ve ciddi sarkma nedeniyle ciddi deformasyon gösteren bir sorunda olabilir. Böyle durumlarda temel amaç meme başı hassasiyetini koruyarak, meme başlarının olması gereken seviyeye alınması ve deri fazlalığının giderilmesidir. Bu deformasyonlarda meme başının çıkarılıp, fazla deri alındıktan sonra görsel olarak yerine iade edilmesi oldukça eski bir yaklaşımdır. Esas olan meme başı duyusunun korunarak gerekli düzeltmenin yapılabilmesidir.

 

Gerek kadın gerek ise erkek hasta olsun göğüs bölgesindeki sarkma ve deformasyonlar değerlendirilirken mutlaka sırttaki derinin varsa gevşekliği ve deformasyonu göz önüne alınmalıdır. Bu durumda göğüs estetiği ile sırt germe birlikte yapılarak, üst seviyeli sirküler bir germe (lifting) yapılabilir.

 

Vücudun üst yarısında yapılacak şekillendirmeler oldukça farklı varyasyonlara sahip olsa da  doğru yöntem tamamen hastanın fiziksel özellikleri ve ihtiyaçlarına göre belirlenir. Her durumda bu bölgenin revizyonu genellikle postbariatrik cerrahinin 2. Seansında ele alınmalıdır.

 

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Belirlenen program her ne olursa olsun ameliyat öncesi mutlak suretle sigara bırakılmalı, alkol, aspirin, ağrı kesici, bitkisel çaylar ve vitaminlerin kullanımı kısıtlanmalıdır. Hastanın kan değerleri ameliyat öncesinde değerlendirilmeli, eğer kullanılacak ise hastaya silikon meme implantları hakkında bilgi verilmelidir.

İşlem ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. İşlem süresi 3-6 saat arasında değişebilir. Hastanın 2 gün hastanede yatması yeterli olup, ortalama 2 hafta içerisinde normal hayata dönüş mümkündür. Hastaların ameliyat sonrası 4-6 hafta süreyle uygun sütyen, korse ya da bandaj kullanması önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
Call Now ButtonHEMEN ARA