Postbariatrik
Trend

Postbariatrik Cerrahi Süreci Nasıldır?

Postbariatrik Cerrahi Süreci Nasıldır? Fazla kilosu olan kişilerin aşırı kilo kaybetmesine bağlı olarak vücutlarında bulunan derilerde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Deride oluşan sarkmaların ve meydana gelen deformelerin düzeltilmesi için ise bazı estetik operasyonların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Obezite cerrahisi olarak bilinmekte olan bariatrik cerrahi sonrasında hastaların aşırı kilo verdiği görülmektedir. Bu durumda vücudun farklı bölgeleri için postbariatrik cerrahi süreci uygulanması gerekebilir.

 Postbariatrik Cerrahi Nedir?

Kişinin fazla kilolarından kurtulması ve özellikle de obezite tedavisi sonrasında yüksek oranda kilo kaybı yaşamasının ardından cildinde sarkmalar meydana gelmektedir. Deride oluşan bu sarkmaların ve oluşan deformitelerin düzeltilebilmesi için ise bir dizi estetik operasyon uygulaması yapılması gerekmektedir.

Genel olarak postbariatrik cerrahi süreci obezite tedavisinden sonra gerçekleştirilmekte olan estetik operasyonları kapsamaktadır. Hastanın durumuna göre vücudun farklı bölgelerine yönelik olarak uygulama yapılması mümkün olmaktadır. Hastaların hem daha sağlıklı olmaları için hem de daha estetik bir görüneme sahip olabilmeleri açısından postbariatrik cerrahi süreci büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 Postbariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Hastaların yaşam kalitesini yükseltmek için uygulanan postbariatrik cerrahi süreci estetik cerrahi, plastik cerrahi, postbariatrik cerrahi, rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından uygulanabilmektedir. Vücutta verilen fazla kilolara bağlı olarak oluşan sarkmaların estetik olarak tedavi edilmesi için gerçekleştirilmektedir.

Vücudun farklı bölgelerine yönelik olarak uygulama yapılması mümkün olmaktadır. Genel olarak postbariatrik cerrahi kapsamında meme dikleştirme, yüz germe, kol germe, bacak germe, karın germe gibi işlemlerin gerçekleştirildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Operasyon için uygun olan adaylar; uygulanan bariatrik cerrahi sonrasında istikrarlı bir kiloya ulaşmış olan, gerçekçi beklentileri olan, sigara kullanmayan ve genel sağlık durumu iyi olan hastalar olarak ifade edilebilmektedir.

 Postbariatrik Cerrahi Nasıl Uygulanır?

Uygulanacak olan postbariatrik cerrahi süreci estetik bir operasyon olarak bilinmektedir. Hastalara postbariatrik cerrahi uygulaması genel anestezi altında yapılmaktadır. Uygulanacak olan tekniklere ve operasyon bölgelerine göre ise sürenin değişiklik göstereceğini söylemek mümkün olmaktadır. Üstelik gerçekleştirilecek olan operasyon sonrasında ise hastaların dikkatli olması gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Genel olarak gerçekleştirilen ameliyat sonrasında bir süre ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına özen gösterilmesi, oluşabilecek kanama ve enfeksiyon risklerine karşı tedbirli davranılması ve ameliyat sonrasında hastaların bir süre korse giymeleri operasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Uygulanan postbariatrik cerrahi sonrasında vücutta bir takım izlerin kalması söz konusu olabilmektedir. Ancak oluşan bu izlerin zaman içerisinde soluk bir hale gelmesi ve gizlenebilmesi de mümkün olmaktadır.

Postbariatrik Cerrahi Uygulamasının Riskleri Var mıdır?

Uygulanacak olan postbariatrik cerrahi hastaların hem sosyal hem de psikolojik durumlarını olumlu bir şekilde etkileyen bir operasyon olarak ifade edilebilir. Gerçekleştirilecek olan tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi postbariatrik cerrahi işleminde de bazı riskler bulunmaktadır.

Operasyon sırasında meydana gelebilecek olan anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, deri nekrozu, yaraların iyileşme sürecinde gecikme, yara açılması, asimetri, duyu kaybı, aşırı sıvı birikimi, tromboembolizm ve yara izi gibi riskler yer almaktadır.

Aynı zamanda bu bahsedilen risklerin büyük bir çoğunluğu ise uygun bir şekilde yönetilen ve doğru bir şekilde hazırlanan bir cerrahi operasyonla azaltılabilmektedir. Gerçekleştirilecek olan postbariatrik cerrahi süreci için öncelikli olarak hastanın uygun olması şartı aranmaktadır.

Postbariatrik Cerrahi Sonrasında Ne Kadar Süre Korse Giymek Gerekiyor?

Hastaların ameliyat sonrasında da istenilen sonucun elde edilebilmesi için dikkat etmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Özellikle postbariatrik cerrahi süreci için en önemli olan aşamalar arasında operasyon sonrasında hastaların korse giymesi yer almaktadır. Hastanın geçirdiği ameliyata göre giyilmesi gereken korse süresi de farklılık gösterebilmektedir.

Genel olarak ise uygulanmakta olan postbariartik cerrahi ameliyatı sonrasında hastaların 1 aydan 3 aya kadar korse giymeleri gerekebilmektedir. Bu süre ise hastanın iyileşme sürecine, sağlık durumuna ve uygulanan operasyonun şekline göre farklılık gösterebilmektedir. Belirlenen korse giyme süresine uyulması ise vücudun yeni şekline kavuşabilmesi için büyük bir öneme sahiptir.

Postbariatrik Cerrahi Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

Hastanın geçirdiği ameliyata ve vücudun iyileşme hızına bağlı olarak iyileşme süreci değişiklik gösterebilmektedir. Hastaların doktorun önerilerine dikkat etmesi ve antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanmaya özen göstermesi gerekmektedir. Aynı zamanda iyileşme sürecinde hastaların bol proteinli diyet ile beslenmeleri, sigara ve alkol kullanmamaları, egzersiz yapmaları ve stresten uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu